Skip to main content

Tarcza szlifierska diamentowa - jaką wybrać?

Wszechstronne wykorzystanie szlifierki kątowej od lat utrzymuje się na niezmiennym poziomie. Urządzenia te z powodzeniem stosowane są podczas domowych prac prac, jak również często wykorzystane są do cięcia materiałów w firmach usługowych i produkcyjnych. Aby jednak nasz sprzęt służył przez długi czas, warto kierować się kilkoma podstawowymi wskazówkami przy zakupie tarcz.

Na co zwrócić uwagę kupując tarcze do szlifowania?

Przede wszystkim warto przy wyborze odpowiedniego sprzętu zdecydować, jaki jest cel zakupu. W zależności od twardości i rodzaju materiału, który będziemy chcieli obrabiać. Można wybrać tarcze o różnej trwałości. Szlifierki kątowe różnić się mogą od siebie konstrukcją np. mogą być przeznaczone do pracy ma sucho lub na mokro. Tarcze szlifierskie diamentowe można wykorzystać zarówno do szlifowania, polerowania. Właściwie dobrana tarcza pozwoli uzyskać optymalny efekt bez uszkodzeń materiału. Tarcze szlifierskie służą również do usuwania różnych materiałów jak np., klejów, żywic, farb i lakierów oraz innych materiałów izolacyjnych.

Tarcze szlifierskie diamentowe charakteryzują się wysoką twardością i wydajnością, dzięki temu bez przeszkód wyszlifują lub usuną każdy materiał. Tarcze szlifierskie mogą posiadać segmenty diamentowe o różnej wielkości ziarna lub mogą być galwanizowane ziarnem diamentowym, co pozwala na obróbkę najtwardszych materiałów. Są też tarcze z segmentami z ziarnem diamentowym polikrystalicznym PKD o bardzo wysokiej żywotności, które służą do zrywania żywic, klejów itp..

Osobnym rodzajem tarcz są tarcze szlifiersko-polerskie do obróbki kamieni naturalnych i sztucznych tzw. konglomeratów oraz ceramiki np. gresów. Te tarcze (popularnie nazywane rzepami) przeznaczone są do pracy na sucho ale również na mokro. Ziarno diamentowe jest na wiązaniu żywicznym. Przeważnie są one mocowane na rzep do szlifierki kątowej ze specjalnym uchwytem lub na tzw. ślimak. Bardzo ważny jest dobór tarcz z odpowiednią wielkością ziarna diamentowego. Każda tarcza powinna mieć trwałe oznaczenie wielkości ziarna diamentowego.


Szlifowanie betonu i innych materiałów budowlanych.

Przy wyborze tarczy do szlifowania beton lub kamienia należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj obrabianego materiału. Inne są tarcze szlifierskie do betonu twardego a inne do świeżego lub abrazyjnego. Tak samo inne są tarcze do kamieni np. marmuru, granitu czy piaskowca.

Należy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ można łatwo zniszczyć tarczę stosując ją niezgodnie z przeznaczeniem. Tarcze do szlifowania miękkich materiałów mają twarde wiązania metalowe a do twardych materiałów, miękkie. Stosowanie tych samych tarcz do miękkich i twardych np. betonów, powoduje albo ich szybkie zużycie albo wręcz uniemożliwia szlifowanie.

Szlifowanie tarczami galwanizowanymi przeznaczonym do obróbki marmurów mogą zostać natychmiast zniszczone np. przy szlifowaniu nimi granitu lub piaskowca. Należy na to zwrócić szczególną uwagę!

Powinno się używać tarcz szlifierskich o średnicach odpowiednich dla danych wielkościach szlifierek kątowych. Nie należy używać do szlifierki D180mm, tarczy szlifierskiej np. D125mm, gdyż z uwagi na niskie obroty maszyny, tarcza będzie szybko się tępić i rozgrzewać!

Przy pracy należy zawsze stosować środki ochrony osobistej podczas procesu szlifowania a przy pracy na sucho stosować odpowiedni odkurzacz podłączony do szlifierki.

Wróć