Skip to main content

Szlifowanie posadzki dla początkujących - najważniejsze rady

Szlifowanie posadzek kamiennych, betonowych i lastrykowych w przypadku osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z tego typu zadaniem, może stanowić nie lada wyzwanie. W końcu nie każdy z nas jest specjalistą w każdej dziedzinie, nie do końca wie jakich narzędzi i materiałów użyć w danych pracach, ale chce spróbować swoich sił, dzięki czemu choć w jakimś stopniu będzie możliwe obniżenie kosztów niektórych prac remontowo-budowlanych.

Szlifowanie posadzki betonowej to jedna z tych czynności, która jest niezbędna/konieczna do wykonania przed położeniem płytek, terakoty, parkietu lub też innego rodzaju warstwy wykończeniowej podłogi. Wspomniany zabieg, na co warto zwrócić uwagę, wykonywany jest zarówno w przypadku różnego rodzaju obiektów przemysłowych, komercyjnych, jak i budynków mieszkalnych. Szlifowanie betonu może odbywać się na dwa sposoby, tj. ręcznie bądź przy wykorzystaniu specjalnych maszyn (przeważnie) elektrycznych w postaci szlifierek do posadzek.


Dlaczego nie wolno pominąć zabiegu, polegającego na szlifowaniu posadzki?


Jednym z ważniejszych elementów, o których nie wolno zapominać w przypadku budowy bądź remontu obiektów mieszkalnych, przemysłowych i komercyjnych, jest szlifowanie posadzek. Wynika to z tego, że podczas wspomnianego procesu jesteśmy w stanie pozbyć się nie tylko luźnych elementów podłoża, ale także skórki wapiennej, mleczka cementowego oraz zabrudzeń pochodzących z całego okresu budowy. Dodatkowo podczas szlifowania posadzki betonowej, dochodzi do otwarcia w niej porów, dzięki czemu posadzka jest odpowiednio przygotowana np. pod układanie płytek, parkietu lub terakoty bądź impregnacji ewentualnie polerowanie posadki.


O czym należy pamiętać podczas szlifowania posadzki betonowej?


W przypadku szlifowania posadzki należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:

1. Wybór odpowiedniej metody

Jak już zostało wspomniane wyżej, szlifowanie posadzki może być realizowane na dwa sposoby, tj.:

- Szlifowanie ręcznie ? jest to metoda, z której możemy skorzystać w przypadku szlifowania posadzki w warunkach domowych. Podczas tego procesu używamy małych lub dużych szlifierek kątowa o średnicy tarczy garnkowej od 125 do 180 mm. Ze względu na praco- i czasochłonność metody, najlepiej będzie korzystać ze szlifowania ręcznego jedynie w przypadku bardzo małych i trudno dostępnych powierzchni, wszędzie tam gdzie zastosowanie większych szlifierek nie jest możliwe.

- Szlifowanie mechanicznie ? w tym przypadku możemy liczyć na o wiele szybsze i bardziej efektywne przeprowadzenie prac, ponieważ podczas całego procesu wykorzystujemy profesjonalne urządzenia, którymi są szlifierki do posadzek. W tym przypadku jedynym problemem może okazać się wybór właściwej maszyny, w którym należy wziąć pod uwagę kwestie związane m.in. z rodzajem podłoża, wielkością powierzchni oraz finalnym efektem prowadzonego procesu obróbki.

2. Wybór odpowiedniej szlifierki do szlifowania posadzek.

W tym przypadku również należy pamiętać o kilku ważnych czynnikach, które podczas dokonywania wyboru powinny być uwzględnione, dzięki czemu realizacja prac związanych ze szlifowaniem posadzek betonowych, będzie przebiegała bez zarzutu. Mowa w tym momencie o takich kwestiach jak:

- zasilanie elektryczne, z którym będziemy mieć do czynienia w miejscu pracy,

- możliwość pracy na mokro czy na sucho,

- rodzaj i wielkość powierzchni oraz efekt, jaki chcemy uzyskać,

- wielkość i waga szlifierki,

- wybór narzędzi diamentowych.

Przypominamy, że w naszej ofercie znajdziecie Państwo tarcze szlifierskie, pasujące do wszystkich znanych maszyn na polskim rynku: https://mk-diament.pl/oferta/tarcze-szlifierskie-i-pady-diamentowe/tarcze-szlifierskie-do-posadzek/.

3. Należy pamiętać, aby szlifowanie odbywało się z użyciem wydajnego odkurzacza przemysłowego.

4. Dobór odpowiednich segmentów diamentowych o dobranej gradacji? im jest większy jej numer, tym powierzchnia będzie gładsza. Częstym błędem jest ?oszczędny? dobór segmentów czyli pomijanie poszczególnych gradacji. W efekcie proces szlifowania jest dłuższy a zużycie segmentów szybsze. Bardzo często pomijając poszczególne gradacje nie można uzyskać wymaganej jakości posadzki.

5. Po spełnieniu wszystkich powyższych punktów oraz sprawdzeniu zabezpieczenia prądowego, stosując wszystkie wymagane przepisami BHP środki ochrony osobistej, możemy zacząć szlifowanie.

Wróć