Skip to main content

Rodzaje i zastosowanie przecinarek budowlanych

Na każdej budowie niezbędne są narzędzia do sprawnego i precyzyjnego cięcia betonu, asfaltu, drewna, metalu,, tworzyw sztucznych, kamieni i innych materiałów budowlanych. Tutaj z pomocą przychodzą przecinarki budowlane. Są to urządzenia mechaniczne, o różnej konstrukcji, wyposażone zazwyczaj w narzędzia diamentowe dedykowane do przecinania danego rodzaju materiału. Stosuje się je przy budowie drug, parkingów, chodników i wielu pracach w budownictwie przemysłowym  i mieszkaniowym. Zatem jakie są rodzaje przecinarek budowlanych i gdzie się je stosuje w praktyce?

Przecinarki budowlane, rodzaje i zastosowanie

Na rynku można zaopatrzyć się w wiele różnych przecinarek budowlanych, przeznaczonych cięcia różnego typu materiałów. Ze względu na ich zastosowanie i budowę dzieli się je na:

  1. Przecinarki stołowe. Mają bardzo szerokie spektrum zastosowań. Zależnie od swojej konstrukcji i zastosowanej tarczy tnącej, mogą one służyć do cięcia, płyt ceramicznych i betonowych. Zazwyczaj posiadają one możliwość cięcia pod kątem. Przecinarki stołowe mogą mieć zamocowaną tarczę: na ramieniu uchylnym (do cięcia większych elementów budowlanych) i zwykle przedmiot obrabiany jest przesuwany pod tarczę, lub na prowadnicy, gdzie przedmiot obrabiany jest unieruchomiony na stole a tarcza przesuwa się po prowadnicy. Max średnice tarcz do przecinarek ręcznych wynoszą 1200mm
  2. Przecinarki ręczne. Są to powszechnie stosowane  narzędzia na placu budowy. Tego typu przecinarki budowlane cechują się dużą wszechstronnością zastosowań. Wykorzystuje się je do obróbki płyt budowlanych, chodnikowych oraz różnego rodzaju posadzek, czy ścian. Mogą być wyposażone w system do cięcia na mokro, który znacznie ogranicza pylenie. Przecinarki ręczne są dość lekkie, więc można je łatwo przenosić i praca przy ich pomocy nie jest  zbyt uciążliwa. Mogą to być przecinarki elektryczne, spalinowe, hydrauliczne i pneumatyczne.

    Max. średnice tarcz do przecinarek ręcznych wynoszą 400mm.

  3. Piły ścienne. Tego typu przecinarki służą do prac związanych z powiększaniem otworów okiennych i drzwiowych, cięciem stropów itp. Proces cięcia odbywa się na mokro. Są to urządzenia o dużej mocy, które pozwalają dokonywać cięcia również pod kątem, nawet betonów bardzo mocno zbrojonych jak np. strunobetonów. Głowice z tarczami mają posuw wzdłużny  po  prowadnicach szynowych i pozwalają wykonywać szybko i precyzyjnie głębokie i długie cięcia. Ich  modułowa konstrukcja pozwala na ich łatwy transport i wszechstronne zastosowanie. Do napędu tych maszyn stosowane są agregaty hydrauliczne.   

     Max. średnica tarcz do przecinarek ściennych to 1800mm.

  4. Przecinarki jezdne. Są to przecinarki wyposażone we własny układ jezdny. Stosuje się je głównie przy budowie i remontach dróg do cięcia asfaltu oraz betonu i cięcia dylatacji. Mają bardzo wysoką wydajność i umożliwiają wykonywanie głębokich nacięć. Profesjonalne modele przecinarek jezdnych posiadają swój własny system sterowania, utrzymujący tor jazdy automatyczne

Jaką przecinarkę budowlaną wybrać?

Oferta rynkowa profesjonalnych przecinarek budowalanych jest bardzo szeroka. Jednakże nauczeni doświadczeniem możemy wskazać marki cechujące się dużą niezawodnością.

Niewątpliwie wysoką wydajnością cechują się produkty firmy GÖLZ, są one proste i wygodne w obsłudze. Dodatkowo są solidnie wykonane, a do ich produkcji zastosowano materiały najwyższej jakości.

Równie dobrym wyborem mogą być przecinarki ręczne marki CARDI, szeroko stosowane w polskim budownictwie. Są to renomowane narzędzia włoskiego producenta bardzo wysokiej jakości

Naszym trzecim wyborem jest marka HUSQVARNA. Producent powszechnie znany, oferujący profesjonalne narzędzia, przydatne nie tylko w budownictwie.

Wszystkie te urządzenia oferuje firma Marian Kaźmierczyk Narzędzia Diamentowe w szerokim zakresie.

 

Wróć