Skip to main content

Praca z piłą tarczową - zasady BHP

Piła tarczowa to podstawowe narzędzie, wykorzystywane przy obróbce drewna i materiałów drewnopodobnych. Posiada ona ostre krawędzie, które obracają się z bardzo dużą prędkością. W związku z tym może ona być przyczyną utraty zdrowia, a w skrajnych przypadkach śmierć.   Poniższy wpis pozwoli Ci poznać podstawowe zasady pracy z piłą tarczową, dzięki którym zapewnisz sobie i swoim współpracownikom bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

Najczęstsze wypadki podczas pracy z piłą tarczową

Większość wypadków, którym ulegają ludzie podczas pracy z piłą tarczową, dotyczy urazów palców (80-85 procent). O wiele rzadziej uszkodzeniu ulegają dłonie (10-12 procent), a pozostałe urazy dotyczą kolejno oczu, głowy, przedramion, tułowiu i ud i nie przekraczają 2-3 procent wszystkich urazów. Niezabezpieczona piła tarczowa podczas bezpośredniego kontaktu z ciałem często zadaje rany szarpane całych dłoni i amputacji palców. Przykładowo zastosowanie kaptura ochronnego i wykorzystanie czujników bezpieczeństwa pozwala ograniczyć te urazy do mniej groźnych nacięć skóry bez uszkodzeń kości. Pokazuje to, że nawet najprostsze zasady BHP odpowiednio zastosowane potrafią znacznie zminimalizować skutki potencjalnych wypadków.

Jakie są przyczyny wypadków z piłą tarczową?

Jak w większości wypadków z użyciem ostrych narzędzi wina wystąpienia wypadku stoi przede wszystkim po stronie działalności bądź zaniechania człowieka. Błędy podczas używania piły tarczowej potrafią zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych pracowników, choć rzecz jasna również laicy są podatni na popełnienie rażących błędów. Najprostsze z nich wynikają najczęściej ze zwykłego niedopilnowania, by piła tarczowa została odpowiednio przygotowana do pracy. Taką kontrolę warto rozpocząć od przygotowania samej tarczy, gdyż to jej zły stan techniczny powoduje najczęstsze oraz najbardziej poważne wypadki, związane ze złym stanem technicznym piły tarczowej. Należy pamiętać, że powinna zostać natychmiast wymieniona wówczas kiedy:

-jest wygięta

-posiada ukruszone zęby

-nie jest idealnie naostrzona

Pomijane zasady BHP podczas pracy z piłą tarczową wynikać mogą również ze zwykłego roztargnienia, nieuwagi bądź nadmiernej pewności siebie. Brak korzystania z dodatkowych systemów bezpieczeństwa, a także z dedykowanej odzieży roboczej czy praca w nadmiernym pośpiechu  także na pewno nie poprawi jakości wykonywanej pracy, a może skończyć naszą przygodę z piłą tarczową na zawsze. Warto więc zawsze się zastanowić co najmniej dwa razy czy jesteśmy zdolni do wykonywania w danym dniu pracy z wykorzystaniem piły tarczowej. Lepiej zgłosić chwilową niedyspozycyjność przełożonemu i zamienić się swoimi obowiązkami z innym wykwalifikowanym pracownikiem niż ryzykować swoim zdrowiem bądź życiem.

Pamiętaj, że nawet jeżeli sam w danym momencie nie korzystasz z piły tarczowej, a zauważysz jakąkolwiek nieprawidłowość w wyposażeniu bądź sposobie jej użytkowania przez Twojego kolegę, bądź koleżankę z pracy, nie wahaj się zwrócić uwagi. Lepiej być nadgorliwym niż nie zapobiec wypadkowi.

 

Wróć