Obróbka zgrubna polega na wyrównaniu powierzchni posadzki betonowej lub kamiennej, poprzez jej szlifowanie tarczami szlifierskim z segmentami diamentowymi z grubym ziarnem diamentowym, przeważnie 16 do 20 MESH. Jednak nie zawsze jest możliwe wyrównanie posadzki poprzez jej szlifowanie segmentami diamentowymi. Przy bardzo nierównych powierzchniach konieczne jest najpierw frezowanie posadzki betonowej specjalnymi frezarkami bębnowymi z frazami widiowymi a dopiero potem następuje operacja szlifowania segmentami diamentowymi. Jest to przeważnie przygotowanie posadzki betonowej do pokrycia jej żywicami.
W przypadku konieczności pokrycia posadzki farbami lub lakierami bądź też przygotowania jej do polerowania stosowane są segmenty diamentowe z coraz drobniejszym ziarnem diamentowym.
Generalnie obróbka zgrubna posadzek betonowych i kamiennych stosowane jest przy użyciu tarcz z segmentami diamentowymi o wielkości ziarna od 16 do 40 MESH. Tarcze z segmentami diamentowymi diamentowym z ziarnem od > 40 do 170 MESH. Segmenty z ziarnem diamentowym >170 MESH są już przygotowaniem do ostatniej operacji czyli polerowania posadzki segmentami diamentowymi na wiązaniu żywicznym, padami diamentowymi lub proszkiem polerskim.
Nadawanie posadzkom żądanej gładkości
Szlifowanie posadzek polega na stopniowym nadaniu im gładkości i właściwości użytkowych. Wymaga to wykonywania pracy na wielu etapach, które zależą od niezbędnej do uzyskania, dokładności oraz chropowatości powierzchni. Zazwyczaj stosowana jest obróbka: zgrubna, dokładna a następnie wykańczająca. Ostatnią operacją w procesie technologicznym obróbki posadzek jest poler.
Precyzja i wydajność pracy
Obróbka zgrubna jest stosowana w celu usunięcia zewnętrznych warstw materiału oraz zapewnienia równej powierzchni niezbędnej dla jej dalszej obróbki. Nowoczesne maszyny pozwalają na precyzyjną pracę bez kurzu i pyłu. Aby uzyskać dużą wydajność pracy, niezbędny jest właściwy dobór odpowiednich dla żądanego efektu, tarcz szlifierskich z odpowiedniej wielkości ziarnem diamentowym. Często się zdarza, że ze względów na obniżenie kosztów obróbki posadzki, pomijane są niektóre frakcje segmentów z odpowiednimi wielkościami ziarna diamentowego. Oczywiście koszt zużycia narzędzi jest niższy ale proces szlifowania a zwłaszcza polerowania trwa dłużej i efekt końcowy często nie jest zadowalający.
Tarcze szlifierskie o różnym przeznaczeniu
Do szlifowania posadzek stosowane są tarcze (https://mk-diament.pl/oferta/tarcze-szlifierskie-i-pady-diamentowe/tarcze-szlifierskie-do-posadzek/) wykonane z różnych materiałów w zależności od przeznaczenia. Tak więc do usuwania klejów, żywic, mas bitumicznych, farb i lakierów stosowane są tarcze z segmentami PKD (PCD) z tak zwanego syntetycznego diamentu polikrystalicznego.
Te bardzo twarde spieki diamentu z np. tytanem, są bardzo odporne na ścieranie i wysoką temperaturę.
Wykonane z nich ostrza są wlutowane w tarcze stalowe (lub różne kształtki stalowe przykręcane do tarcz) szlifierek. Te wystające segmenty mają krawędzie, które ścinają powłoki a nie szlifują. Szlifowanie tego typu powłok typowymi segmentami diamentowymi jest niemożliwe, gdyż z uwagi na wysokie tarcie następuje duży wzrost temperatury i segmenty zacierają się, powodując niezdrowe dla zdrowia zadymienie. Żywotność takich tarcz jest bardzo duża ale niestety segmenty PKD pomimo to że są bardzo twarde to niestety są również bardzo kruche. Podczas pracy należy zwracać uwagę na pręty zbrojeniowe lub inne elementy metalowe wystające z posadzki, gdyż mogą one zniszczyć tarczę szlifierską. Niestety ich naprawa i regeneracja jest bardzo pracochłonna a nawet niemożliwa.
Posadzki betonowe, lastrikowe, kamienne i ceramiczne są szlifowane i polerowane tarczami z segmentami diamentowymi na wiązaniu metalowym lub żywicznym.
Osobnym asortymentem są tarcze szlifierskie do szlifierek ręcznych o średnicach od 50 do 230mm. Tu również występują różne typ tarcz o przeróżnych kształtach segmentów diamentowych i PKD oraz kształtach korpusów. Tarcze szlifierskie mają różne przeznaczenie a najbardziej popularne są przeznaczone do szlifowania: betonu, granitu, marmuru, piaskowca, ceramiki, materiałów ogniotrwałych, powłok żywicznych, klejów, farb, bitumu i innych mas plastycznych. Firma Marian Kaźmierczyk Narzędzia Diamentowe ma w swojej ofercie bardzo szeroki asortyment tarcz szlifierskich do praktycznie wszystkich szlifierek znanych producentów jak np. BOSCH, MAKITA, EIBENSTOCK, HILTI, B.DECKER, AEG, DE WALT, PROTOL FLEX, DEDRA i wiele innych.
Oferowane przez nas tarcze szlifierskie charakteryzują się wysoką żywotnością i wydajnością, na co najwyższy wpływ ma zastosowane w nich syntetyczne ziarno diamentowe najwyższej jakości i wysokiej koncentracji.
Precyzyjne i trwałe frezy diamentowe i tytanowe.
Do frezowania dylatacji w nawierzchniach drogowych z betonu i asfaltu oraz obróbki kamieni i materiałów budowlanych, ceramiki i szkła, stosowane są frezy diamentowe różnych średnic i kształtów. .
Ze względu na przeznaczenie ich sortyment jest ogromny. Frezy diamentowe mogą być tarczowe, palcowe, kształtowe. W zależności od przeznaczenia mogą być segmentowe, galwanizowane diamentem lub ceramiczno diamentowe. Do obróbki blatów kamiennych stosuje są różnego rodzaju frezy kształtowe, które służą do np. frezowania i polerowania krawędzi w różnych kształtach jak również wykonywania rowków do ociekaczy. Frezowanie odbywa się na mokro. Dostępne są są również frezy do cięcia z jednoczesnym ukosowaniem rur z tworzywa sztucznego. Najpopularniejsze są frezy do wykonywania faz ułatwiających zalewanie masami uszczelniającymi dylatacji służą frezy tarczowe jednostronnie skośne lub obustronnie. Do czyszczenia i renowacji fug między cegłami służą frezy tarczowe o różnych grubościach. Do frezowania rowków pod ogrzewanie podłogowe, frezarkami naszej produkcji, oferujemy frezy o różnych szerokościach (16,17,18mm) i średnicach 120, 125 i 130mm oraz 3-ch różnych twardościach. Frezy palcowe są stosowane np. przy powiększaniu otworów do żądanych kształtów w płytkach ceramicznych i kamiennych oraz innych prac wykończeniowych np. przy rekonstrukcji zabytków.
W naszej ofercie każdy znajdzie odpowiedni frez do prowadzonych prac. Do usuwania powierzchni gumowych, tartanu, miękkich mas plastycznych i wykładzin, służą specjalne frezy z wlutowanymi połamanymi węglikami tytanu co powoduje szybkie i łatwe usuwanie miękkiego i elastycznego materiału.