Narzędzia diamentowe są profesjonalnymi urządzeniami, które sprawdzają się we wszystkich warunkach. Projektowane są głównie z myślą o rynku budowlanym i strukturalnym, tak aby zagwarantować efektywność cięcia przeróżnych produktów na najwyższym poziomie.
Podczas tworzenia producenci zawsze zwracają uwagę na komfort i tempo pracy oraz bezpieczeństwo użytkowników. Dlatego urządzenia te świetnie sprawdzają się do cięcia kamieni naturalnych, asfaltu, jastrychu, gresu, żelbetu i betonu.
Co to takiego technologia diamentowa?
Piły diamentowe mają niezwykle wytrzymałe segmenty diamentowe, dzięki czemu doskonale radzą sobie z cięciem różnych produktów skalnych, takich jak: granit, marmur i piaskowiec oraz sztucznie wygenerowanych, czyli w asfalcie, żelbetonie, w betonie zbrojonym i innych różnego rodzaju produktach budowlanych.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki oraz wysokiej jakości maszyn wykonywane prace narzędziami diamentowymi zawsze są na najwyższym poziomie. W takim sprzęcie wiertła diamentowe i tarcze chłodzone są wodą przez profesjonalny układ chłodzenia. W ten sposób można bezpyłowo i bezudarowo ciąć wszelkie krawędzie i powierzchnie, które po cięciu zawsze są gładkie i równe oraz czyste.
Powstawanie narzędzi diamentowych
W narzędziach diamentowych zastosowano kryształy o małych wymiarach i dlatego wykorzystano tutaj technikę matrycową ich łączenia. Tłumacząc prościej elementy robocze, które nazywa się segmentami diamentowymi, są w postaci prostopadłościanów składających się z rozmaitych metali, w których zgrzane są kryształy diamentu.
Skład jakościowy i ilościowy całej mieszanki, z jakiej powstają segmenty diamentowe, dobierany jest właściwie do żądanych wartości zmiennych konkretnego segmentu oraz do klasy produktów polecanych do obróbki. Proszki metali mieszane są z konkretną ilością diamentów o odpowiedniej wielkości, która stosowana jest w skali mesh, czyli wielkości oczka ujednoliconego sita.
W jaki sposób łączy się segmenty w narzędziach diamentowych?
Oczyszczone segmenty w narzędziach diamentowych można przyspawać laserowo, przylutować twardym lutem do korpusu albo zgrzać elektrooporowo. Aktualnie standardowym rozwiązaniem w tego typu urządzeniach budowlanych są segmenty o wysokości od 10 do 15 mm, a nawet większe.
Z praktyki większości doświadczonych wykonawców wynika, że optymalną wartością z punktu widzenia kosztów narzędzia diamentowego oraz bezpieczeństwa pracy jest wysokość segmentu, która wynosi około 12-15 mm. Niestety, ale wyższe segmenty znacznie częściej ulegają wyłamaniu lub wyrwaniu, zwłaszcza podczas wykonywania pracy w trudnych warunkach.