Skip to main content

Jak pielęgnować i przechowywać tarcze diamentowe?

Tarcze diamentowe to specjalistyczne narzędzia wykonywane ze stalowych dysków oraz segmentów z mieszanki stopu metali i diamentów syntetycznych. Wyróżniają się one wysoką jakością i skutecznością w porównaniu do powszechnie stosowanych tarczy tnących.

Tarcze diamentowe - popularne rozwiązanie do specjalistycznych rozwiązań

Tarcze diamentowe przeznaczone są do cięcia oraz szlifowania szerokiej gamy materiałów konstrukcyjnych - pozwalają na obróbkę stali nierdzewnej, aluminium, ceramiki, gresu, betonu, tworzyw sztucznych i wielu innych materiałów. Stanowią one produkt chętnie wybierany przez użytkowników ceniących sobie wysoką wytrzymałość i trwałość proponowanych rozwiązań. Jednak, aby tarcze diamentowe mogły w pełni spełniać swoje zadanie i zapewni długi czas eksploatacji, konieczne jest zadbanie o ich odpowiednią pielęgnację oraz sposób przechowywania.

Pielęgnacja tarczy diamentowych - o czym warto pamiętać?

Podstawową kwestią dotyczącą korzystania z tarcz diamentowych jest zadbanie o odpowiedni sposób ich stosowania. Istotne są kwestie, takie jak odpowiednie mocowanie czy właściwa prędkość obrotowa, Wykorzystywanie tarczy diamentowych w sposób niezgodny z informacjami wytwórcy może prowadzić do stępienia oraz zniszczenia poszczególnych segmentów tarczy, co uniemożliwi dalszą eksploatację danego narzędzia.

Kolejną istotnym aspektem wykorzystywana tarczy diamentowy do obróbki elementów jest zadbanie o odpowiednia temperaturę ich pracy. W tym celu stosuje się chłodziwa, takie jak profesjonalne roztwory, woda czy właściwy olej. Chłodziwo wykorzystywane jest w miejscach styku urządzenia z obrabianym elementem, co pozwala na kontrolowanie temperatury przeprowadzanego procesu oraz uniemożliwia przegrzanie współpracujących elementów.

Ostrzenie tarczy diamentowych

Intensywne wykorzystywanie tarczy diamentowych do obróbki twardych elementów, powoduje ścieranie się powierzchni narzędzia i może prowadzić do jej całkowitego zniszczenia. Rozwiązaniem tego problemu jest regularne ostrzenie narzędzi diamentowych. Pozwala ono uniknąć odpadania poszczególnych segmentów tarczy oraz znacznie wydłużyć czas ich eksploatacji. Narzędzia diamentowe poddane ostrzeniu na długi czas pozostają sprawne i mogą być wykorzystywane do dalszej obróbki przedmiotów.

Warunki przechowywania  tarcz diamentowych

Przechowywanie tarcz diamentowych to istotny aspekt wykorzystywania ich do zadań obróbkowych - tylko odpowiednio magazynowane narzędzia pozwalają w pełni wykorzystać ich możliwości. Przechowywanie tarczy diamentowych wymaga ostrożności oraz zapewnienia odpowiednich warunków. Powinny być one składowane w suchym i wolnym od mrozów miejscu, które nie narazi ich na kontakt z czynnikami zewnętrznymi i atmosferycznymi. Istotne jest także wybranie przestrzeni, która nie jest narażona na drastyczne zmiany temperatury ich otoczenia.

Wróć