Skip to main content

Jak naprawić zarysowania i pęknięcia podłoża?

Popękane oraz zarysowane posadzki można bardzo często spotkać nie tylko w starych, lecz także nowych domach. Wówczas to konieczna jest ich renowacja. Idealne wyrównanie posadzki oraz wypełnienie powstałych ubytków i szczelin nie jest łatwym zadaniem. Gdy podłoże jest narażane na mocne obciążenia, wówczas z pomocą przychodzą żywice epoksydowe. Jakie oprócz nich warto jeszcze zastosować kleje do wypełniania ubytków?

Jakie są przyczyny pęknięć w podłodze?

Jest wiele przyczyn powstawania pęknięć oraz rys na betonowych podłożach. Mogą one powstawać zarówno z przyczyn konstrukcyjnych, materiałowych jak i błędów wykonawczych. Przed przystąpieniem do prac mających na celu usunięcie tych uszkodzeń warto zawsze ustalić przyczynę ich powstania. Najczęściej uszkodzenia oraz pęknięcia w betonie są spowodowane:

  • spękaniem spowodowanym zbyt szybkim wysychaniem materiału. Wówczas to pęknięcia powstają już we wczesnej fazie wiązania podkładu podłogowego
  • szybkim odparowaniem wody z podkładu podłogowego
  • promieniowaniem cieplnym działającym na niezwiązaną zaprawę
  • przeciągami

Ubytki te można skutecznie usunąć, stosując odpowiednie kleje do posadzek. Te wysokiej jakości produkty potrafią w pełni skutecznie scalić każde, nawet bardzo mocno popękane podłoże.

Rodzaje pęknięć a ich skuteczne usuwanie

Istnieje kilka rodzajów pęknięć występujących na posadzkach. Wyróżnia się:

  • pęknięcia skurczowe, które powstają najczęściej w wyniku nadmiaru wody w podkładzie podłogowym
  • pęknięcia pomiędzy różnymi materiałami, które powstają na styku materiałów o różnej wydłużalności

Najskuteczniejszą sposobem usunięcia niewielkich pęknięć jest siłowe sklejanie z użyciem konstrukcyjnej żywicy epoksydowej oraz łączników falowych wykonanych ze stali nierdzewnej. Zazwyczaj znajdują się one w komplecie z żywicą. Naprawa pęknięć powierzchniowych w betonie składa się z kilku etapów. W tym celu należy:

  • dokładnie osuszyć uszkodzoną powierzchnię
  • powstałe pęknięcia poszerzyć szlifierką z tarczą do betonu oraz bardzo dokładnie oczyścić z nich pył
  • przy użyciu pędzla przygotowane pęknięcie dokładnie zagruntować żywicą epoksydową o niskiej lepkości

Ważne jest to, aby świeżą żywicę przesypać z nadmiarem suchym piaskiem kwarcowym, który to pomaga uzyskać znacznie lepszą przyczepność kolejnych warstw posadzkowych. Wszystkie pęknięcia należy zawsze za pomocą stalowej pacy dobrze wypełnić tym preparatem do poziomu podkładu podłogowego. Po upływie 24 godzinach nadmiar niezwiązanego piasku należy usunąć.

Żywice do posadzek to wysokiej jakości produkty szybkowiążące. Podczas ich zastosowania już po czterech godzinach można przystąpić do dalszych prac związanych z wykonaniem podkładu podłogowego. Ich zastosowanie sprawia, że prace przebiegają bardzo szybko oraz sprawnie.

Wróć