Skip to main content

Jak naostrzyć wiertło diamentowe?

Narzędzia diamentowe nie tylko w sposób naturalny zużywają się, ale również mogą się stępić. Trudno w to uwierzyć, ponieważ diament jest najstarszą substancją i może być zarysowany jedynie innym diamentem, ale wiertła koronowe mogą zostać stępione poprzez niewłaściwy dobór narzędzi do obrabianych materiałów. Ta bardzo częsta przyczyna występuje wyłącznie z winy użytkowników, którzy nie przestrzegają specyfikacji narzędzi podanych przez producenta.

Jak działają wiertła koronowo diamentowe do betonu?

 

Zasadniczym elementem roboczym narzędzi diamentowych jest segment. Najczęściej jest to prostopadłościan o wymiarach od kilku do kilkunastu metrów, który składa się ze zgrzanych proszków różnych metali, sklejających kryształy diamentów syntetycznych.

Diamenty są tym właściwym narzędziem, a metal otaczający je jest wyłącznie nośnikiem podtrzymującym. Podczas pracy nośnik również powinien ulegać ścieraniu, tak jak kryształy diamentu, które ulegają zużyciu.

Sekret zakresu zastosowań segmentów kryje się we właściwościach ściernych mieszanki metali, które zostały użyte do jego wykonania. Mieszanka ta ma właściwości łatwo ścieralne, dlatego stosuje się ją do produkcji narzędzi, które przeznaczone są do obróbki materiałów twardych.

Każde wiercenia otworu w klinkierze, granicie, żelbecie i tym podobnych materiałach twardych powoduje, że znacznie większe i szybsze jest zużycie diamentów. Z tego właśnie powodu, aby zapewnić ich stałą obecność na roboczej części segmentu, odpowiednio szybko musi wycierać się również podtrzymujący je metal.

Jeśli nie zostanie to wykonane w odpowiednim tempie, to powierzchnia segmentu stanie się gładka, a wiertło diamentowe nie będzie wstanie przedrzeć się przez gruby materiał. Nie tylko zatrzyma się w otworze i nie będzie go pogłębiać, ale nawet gdy będzie dobrze schłodzone i tak może ulec zniszczeniu. Jedynym sposobem, aby szybko zakończyć realizowane prace, jest użycie wiertła posiadającego odpowiednie właściwości, czyli miękkie segmenty.

W jaki sposób naostrzyć wiertło koronowe diamentowe?

Czy wiertła koronowe diamentowe (https://mk-diament.pl/oferta/wiertla-diamentowe/), które uległy stępieniu stają się bezużyteczne? Wcale nie musi tak być, ponieważ stępiony segment można bez problemu naostrzyć, tak aby spowodować w nim odsłonięcie zatopionych diamentów. W ten sposób wiertło odzyska swoje właściwości, dzięki czemu można będzie ponownie wykonywać otwór.

Ostrzenie wiertła diamentowego należy wykonać przy użyciu materiału silnie ścieralnego. Najlepiej jest do tego celu użyć miękkiego piaskowca, lekkiej zaprawy albo gazobetonu. Po kilku minutach wiercenia silnie ścieralne materiały spowodują usunięcie nadmiaru metalu i odsłonięcie ukrytych tam kryształków diamentu.

W ten sposób wiertło ponownie jest pełnowartościowym narzędziem, które z powodzeniem można wykorzystać do różnego rodzaju prac. Nie sprawdzi się jednak do tego samego materiału, w którym uległo stępieniu. Jeżeli więc nie nadawało się do pracy w granicie, twardym betonie albo żelbecie to bez problemu poradzi sobie z wierceniem w murze zaprojektowanym z lekkiego silikonu, w piaskowcu albo zaprawie.

Czy wszystkie wiertła koronowe diamentowe można naostrzyć?

 

Niestety, ale ostrzenie wiertła koronowego można wykonać wyłącznie w przypadku narzędzi z klasycznym segmentem matrycowym. Natomiast wszystkie pozostałe, które zostały zaprojektowane w technologii lutowania próżniowego albo technologii galwanicznej, kiedy utracą swoje właściwości z powierzchni roboczej, na zawsze już tracą właściwości ścierne.

 

Wróć