Skip to main content

Jak i czym ciąć krawężniki betonowe?

Wydawałoby się, że cięcie krawężników betonowych jest proste i nie wymaga specjalnych umiejętności. Niestety tak nie jest. Cięcie betonowych krawężników przy budowie dróg, parkingów itp. odbywa się zazwyczaj przecinarkami ręcznymi z napędem benzynowym lub elektrycznym a rzadziej hydraulicznym i pneumatycznym.

Co do cięcia krawężników z betonu?

Najbardziej rozpowszechniona jest przecinarka do krawężników STIHL typ TS420 z napędem spalinowym. Można do niej zamontować tarczę diamentową D350 mm (max gł. cięcia 125mm). Jeżeli wymagana jest większa głębokość cięcia można użyć również przecinarki z napędem elektrycznym GOLZ HS400 mm, 230V, 3,3kW - do pracy na sucho lub na mokro, którą można ciąć na głębokość 160mm, przy zastosowaniu tarczy D400mm - waga maszyny - 11,2 kg.

Cięcie krawężników z betonu może się odbywać również elektryczną przecinarką stołową 400V firmy GOLZ BS650 (tarczę diamentową D650mm) lub GOLZ BS900 (tarczą D900 mm).

 

Skąd wziąć zasilanie?

Zasilacz mobilny produkcji firmy GÖLZ typ BATT PAK, pozwala na placu budowy zasilać (przy pojemności baterii 4,8 kWh) przecinarkę mocy 3,3 kW przez 1,5 h. Przecinarki z napędem elektrycznym są ze wszech miar zalecane, gdyż nie emitują trujących spalin, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego. Generalnie, wszędzie gdzie to tylko jest możliwe, wprowadza się maszyny napędzane silnikami elektrycznymi zamiast spalinowych.

Cięcie krawężników na mokro czy na sucho?

Zaleca się cięcie krawężników z betonu na mokro, ze względu na dużą ilość wydzielającego się pyłu, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia i otoczenia. Jakże często można zaobserwować na placach budów olbrzymie ilości pyłu przy cięciu na sucho krawężników, kostki brukowej lub innych materiałów budowlanych. Operacja cięcia krawężników betonowych może odbywać się również tarczami diamentowymi do pracy na sucho, których (wiele typów) firma Marian Kaźmierczyk Narzędzia Diamentowe posiada w ciągłej sprzedaży.

Z uwagi na ochronę zdrowia i środowiska, zawsze zaleca się ciąć na mokro, nawet tarczami do cięcia na sucho. Jeżeli wymogi technologiczne lub inne powody, uniemożliwiają cięcie krawężników z betonu na mokro, to bezwzględnie powinno się stosować odpowiedni system odkurzania.

Często zadawane jest pytanie, jak i czym ciąć krawężniki betonowe? - co wydaję się dla wszystkich proste ale do końca. Cięcie krawężników z betonu przecinarkami ręcznymi, obojętne czy na sucho lub mokro, powinno odbywać bez nacisku, ciężar przecinarki wystarczy. Należy ciąć tam i z powrotem na całej długości, nie wyjmując tarczy ze szczeliny. Dodatkowy nacisk znacznie zwiększa szybkość zużycia tarczy i może doprowadzić do jej uszkodzenia.

Podczas cięcia nie wolno przechylać ani skręcać tarczą, należy ją prowadzić prostoliniowo, nie zmieniając jej początkowego ustawienia względem powierzchni ciętego przedmiotu. Przy cięciu na sucho podstawowym błędem jest nieprzestrzeganie podstawowej zasady, która mówi, że przy cieciu na sucho tarczami diamentowymi (wszystkimi narzędziami diamentowymi), należy stosować pracę przerywaną.

Po krótkim czasie cięcia, tarczę diamentową (narzędzie) należy wyjąć ze szczeliny, nie wyłączając maszyny, co spowoduje jej schłodzenie powietrzem . Narzędzia diamentowe przy pracy na sucho, na skutek tarcia, ulegają silnemu rozgrzaniu, a ponieważ diament jest wrażliwy na wysoką temperaturę (w 500 st.C w czystym tlenie ulega spaleniu) może ulec uszkodzeniu. Zbyt mocno nagrzany dysk stalowy, może również stracić naprężenie wstępne i ulec stałemu odkształceniu. Takie narzędzie nie nadaje się już wyłącznie na złom. Nawet tarcze najwyższej jakości, mogą zostać zniszczone poprzez niewłaściwe ich użytkowanie.

Poziom hałasu

Bardzo istotnym problemem w poruszanym temacie - jak i czym ciąć krawężniki betonowe, jest hałas i przekroczenie jego dopuszczalnego natężenia. Dla tego też produkowane są tarcze ciche (głuche) na dyskach SANDWICH, które zmniejszają hałas do 88 dB z ponad 95 dB, przy tarczach z dyskami tradycyjnymi. Takie tarcze są dostępne w firmie Marian Kaźmierczyk Narzędzia Diamentowe.

Wróć