Co prawda agregat bardzo często kojarzy się z takim urządzeniem, które produkuje energię elektryczną, ale istnieją także agregaty hydrauliczne, których zadaniem jest zasilanie cieczą pomp, pras oraz siłowników. Pracują one oparciu o silnik elektryczny lub spalinowy. W jaki sposób działają agregaty hydrauliczne oraz gdzie są wykorzystywane?
Agregat hydrauliczny jak działa?
Agregat hydrauliczny to urządzenie powszechnie wykorzystywane do zasilania wielu urządzeń hydraulicznych. Jego priorytetowym zadaniem jest dostarczenie do poszczególnych odbiorników cieczy roboczej w postaci oleju hydraulicznego o odpowiednim ciśnieniu oraz wydatku.
Wyróżnia się agregaty hydrauliczne elektryczne oraz spalinowe. Urządzenia te są najczęściej zabudowane na aluminiowych lub stalowych zbiornikach. Dostępne są także w zabudowie na kołach. Te drugie można bez problemu przemieszczać w wyznaczone miejsce.
Agregat hydrauliczny to samodzielny system składający się z:
- silnika
- zbiornika płynu -który zawiera w sobie zapas cieczy hydraulicznej i umożliwia jej schładzanie oraz częściowe oczyszczanie
- pompy -która jest odpowiedzialna za zasilenie układu hydraulicznego dostatecznie dużymi ilościami cieczy roboczej pod odpowiednim ciśnieniem
- przyrządów wskazujących -takich jak: manometr, który wskazuje poziom oleju
- filtrów -których zadaniem jest oczyszczenie oleju hydraulicznego z zanieczyszczeń na etapie przygotowania oleju
- rozdzielaczy i zaworów - których zadaniem jest przygotowanie agregatu do transportu i odpowiednio kierowania przepływem oleju. Zawór bezpieczeństwa pilnuje, aby ciśnienie nie przekroczyło niebezpiecznego dla układu poziomu, a zawór przelewowy kieruje nadmiarową ciecz tłoczoną przez pompę z powrotem do zbiornika
Każdy agregat hydrauliczny wykorzystuje zamknięty płyn do przenoszenia energii z jednego źródła do drugiego, a później do tworzenia ruchu obrotowego oraz ruchu liniowego. Jednostka napędowa zapewnia zawsze moc niezbędną do transferu płynu. W przeciwieństwie do tradycyjnych pomp, agregaty hydrauliczne w celu przenoszenia cieczy wykorzystują wielostopniowe sieci ciśnieniowe.
Zastosowanie agregatów elektrycznych oraz spalinowych
Agregaty spalinowe to takie urządzenia, które znajdują powszechne zastosowanie na placach budowy. Są one tam wykorzystywane do zasilania młotów hydraulicznych oraz sprzętu geotechnicznego. Doskonale sprawdzają się także do zasilania pił dla leśnictwa oraz wielu maszyn rolniczych.
Z kolei agregaty elektryczne charakteryzują się tym, że nie wytwarzają spalin i iskier. Dzięki temu mogą pracować w zamkniętych pomieszczeniach oraz strefach zagrożonych wybuchem. Są one bardzo często wykorzystywane w kopalniach węgla kamiennego. Ponadto wykorzystuje się w:
- napędach maszyn przemysłowych
- napędach obrabiarek i rozdrabniaczy
- napędach urządzeń laboratoryjnych
- wielu elementach linii produkcyjnej
Agregaty hydrauliczne muszą być zawsze dobrze dopasowane do parametrów zasilanych narzędzi czy systemów hydraulicznych, zatem ich wybór powinien być zawsze dokonany po konsultacji ze specjalistą.