Skip to main content

Czym wyróżnia się technika diamentowa?

Elementy prefabrykowane z betonu nie zawsze są dostosowane do warunków, jakie panują na placu budowy. Zamówienie elementu wykonanego na indywidualne zamówienie zwiększa koszty, szczególnie jeśli mamy do czynienia z żelbetem. Dlatego w branży budowlanej bardzo istotną kwestią jest cięcie betonu. Do tego celu coraz częściej jest wykorzystywana technika diamentowa. Pozwala na obróbkę elementów tam, gdzie jest to trudne do uzyskania przy wykorzystaniu tradycyjnych metod.

Wyjątkowa precyzja cięcia

Technika diamentowa daje możliwość pracy z betonem przy zachowaniu wyższej jakości. Jak wskazuje na to nazwa, wykorzystywane są w tym przypadku diamenty. Narzędzia, zwykle wykonane ze stali nierdzewnej, są pokrywane pyłem diamentowym, dzięki czemu dużo łatwiej oddziałują na materiał.

Nietypowa budowa narzędzi powoduje, że nie ma potrzeby działać na beton z większą siłą, co znacznie zwiększa precyzję. Narzędzia diamentowe są bardzo wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Dzięki temu mogą z powodzeniem służyć przez bardzo długi czas.

Trwałość i komfort użytkowania

Technologia diamentowa powoduje, że podczas pracy nie są generowane duże drgania. Jest to istotne, bo może to powodować szybsze zużycie narzędzi lub ich uszkodzenie. Ponadto materiały nie są narażone na powstawanie rys i pęknięć, a ich krawędzie stają się gładkie.

Krótszy czas inwestycji

Narzędzia diamentowe takie jakie kupisz w Mk-Diament pozwalają na cięcie dużych elementów wykonanych z betonu lub wykonywanie w nich otworów. Pozwala na to na skrócenie czasu prowadzenia inwestycji oraz obniżenia ich kosztów. Elementy nie muszą być wykonywane na zamówienie, lecz można je dostosować do konkretnych potrzeb bezpośrednio przed montażem.

Obróbka dużych elementów

Zakres prac budowlanych związanych z cięciem betonu może być rozszerzony poprzez użycie piły linowej wykonanej w technice diamentowej. Ograniczeniem przestrzeni roboczej jest tylko długość linii, co ułatwia obróbkę elementów o bardzo dużych wymiarach.

Ma to zastosowanie także podczas stosowania innych materiałów, jak cegła czy asfalt. Można to wykorzystać, na przykład, podczas budowy mostów. Wykonywanie podobnych prac za pomocą tradycyjnych narzędzi jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe, z uwagi na właściwości obrabianego surowca.

Bezpieczeństwo pracowników

Stosowanie tej techniki ma również pozytywny wpływ na zdrowie pracowników. W porównaniu do innych sposobów cięcia, narzędzia diamentowe nie generują dużego hałasu. Podczas pracy nie tworzy się pył, który w większym nasileniu przyczynia się do powstawania wielu chorób.

Należy jednak pamiętać, że pokrywanie narzędzi diamentem nie oznacza, że nie trzeba ich ostrzyć. Należy to robić regularnie, choć zwykle rzadziej niż tradycyjne ostrza i wiertła. Narzędzia będą dłużej działać bezawaryjnie, jeśli zapewnimy im odpowiednią konserwację.

Technika diamentowa ma bardzo wiele zastosowań. Ułatwia obróbkę betonu i powoduje, że praca jest bardziej komfortowa. Pracownicy nie są narażeni na hałas i zanieczyszczenia, a cięcie jest możliwe pod dowolnym kątem. Użycie narzędzi diamentowych pozwala zmniejszyć koszty inwestycji. Dlatego należy się nad tym zastanowić już na etapie planowania robót budowlanych.

 

Wróć