Skip to main content

Co to są tarcze diamentowe?

Tarcze diamentowe to specjalistyczne narzędzia, w których do produkcji użyto mieszanki wysokiej jakości proszków diamentów syntetycznych i proszków różnych metali jako wiązanie. W zależności od rodzajów technologii produkcji, tarcze mogą być: segmentowe, galwanizowane i spiekane. Narzędzia te mają różne parametry techniczne, w zależności od przeznaczenia. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe dobranie rodzaju tarczy diamentowej do materiału, który zostanie poddany obróbce oraz do specyfiki wykonywanej pracy. Praktycznie tarczami diamentowymi można ciąć wszystkie materiały, których cięcie innymi tarczami jest bardzo trudne a nawet niemożliwe.

Jakie materiały można ciąć tarczami diamentowymi?

Praktycznie tarczami diamentowymi można ciąć wszystkie materiały, których cięcie innymi tarczami jest bardzo trudne a nawet niemożliwe. Szybko i precyzyjnie można ciąć: betony zbrojone, asfalty, spieki ceramiczne, różnego rodzaju kamienie naturalne i sztuczne, materiały budowlane, różnego rodzaju tworzywa sztuczne, szkło, metale a nawet drewno, Praktycznie, firmy budowlane i montażowe, kamieniarskie, szklarskie, meblarskie i ceramiczne, nie mogą obejść się bez stosowania tarcz diamentowych różych typów.

Jakie są rodzaje tarcz diamentowych?

W zależności rodzaju przecinarki, sposobu cięcia, rodzaju materiału oraz innych wymogów procesu technologicznego, produkowane są różne rodzaje tarcz diamentowych. Generalnie produkowane są tarcze diamentowe do pracy na sucho i na mokro. Do pracy na sucho stosowane są tarcze o śr. do D400mm, do maszyn przeważnie ręcznych ew. przecinarek stołowych i drogowych. Do pracy na mokro produkowane są tarcze o średnicy do 3500mm (a nawet większe). Rekord to tarcza o śr. D5000mm!

W zależności od przeznaczenia tarcze diametowe mogą być segmentowe z laserowym mocowaniem segmentów lub z segmentami lutowanymi stopami srebra. Segmenty mogą mieć różne kształty np. proste, koniczne lub tzw. turbo ale ich kształt może być specjalne zaprojektowany jako cecha chrakterystyczna producenta.

Stale poszukiwane są nowe rozwiązania w produkcji narzędzi diamentowych dla szybkiego, dokładnego i ekonomicznego cięcia a przykładem tego są tarcze diamentowe z tzw. ukierunkowanym ziarnem diamentowym w różne linie.

Poza tarczami segmentowymi produkowane są też tarcze diamentowe galwanizowane ziarnen diamentowym oraz z nasypem diamentowym spiekanym bezpośrednio na dysku. Są to tarcze do ciecia kamieni i ceramiki, twardych materiałw i szkła.

Produkowane są również tarcze diamentowe tzw. głuche z dyskami tyu Detenso oraz Sandwich.Tarcze diamentowe z dyskami Detenso (nacięcia laserowe na dysku w róznych kształtach) redukują poziomu natężenia dżwięku z 95 do 92 dB a z dyskami tyu Sandwich (dysk składa się z 3-ch warstw) z 95 do 87 dB. Redukcja natężenia dźwięku o 10 dB(A) - odpowiada zmniejszeniu do połowy odczuwanie hałasu przez ludzi! Tarcze tradycyjne mogą generować natężenie dżwięku ca 103 dB(A), dlatego szczególne zalecamy piłty tarczowe diamentowe wygłuszone.

Wróć