Skip to main content

Cięcie na sucho vs. cięcie na mokro ? praca z tarczami

Część tarcz wymaga chłodzenia wodą, a inne dają możliwość pracy na sucho. Tarczami do cięcia na sucho można ciąć również na mokro ale tarczami do pracy na mokro nie można ciąć na sucho! Jest to kluczowe przy wyborze tych narzędzi. W tym artykule tematycznym dowiesz się, o co konkretnie chodzi.

 

Cięcie na sucho - czym jest?

 


Tarczami diamentowymi do pracy na sucho tnie się materiały budowlane: przecinarkami kątowymi, bruzdownicami i innymi przecinarkami np. drogowymi, które są przeznaczone do cięcia na sucho .

Tarcze do cięcia na sucho są to tarcze: LASEROWE (segmenty diamentowe są zgrzewane do dysku laserem), galwanizowane diamentem lub tzw. SINTER z segmentami zgrzewanymi bezpośrednio na dysku. Generalnie są to tarcze, których średnica nie przekracza 400mm. Są one wyraźnie oznaczone  odpowiednim znakiem ? przekreślona kropla wody, jak również na każdej tarczy podana jest dopuszczalna max szybkość obrotowa  w obr/min lub prędkość obwodowa w m/s. Tych podanych parametrów nie wolno przekraczać po żadnym pozorem. Tarcze są przeznaczone do cięcia określonych materiałów a nie przestrzeganie tych zaleceń, zawsze kończy się albo bardzo szybkim zużyciem tarczy albo stępieniem i brakiem możliwości cięcia a to co najgorsze, nawet zniszczeniem narzędzia!

Przy cięciu na sucho najważniejsze jest zabezpieczenie operatora przed kurzem, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i może być przyczyną wielu groźnych chorób ale również przed odłamkami przecinanego materiału! Jakże często widzimy tumany kurzu przy cięciu kostki brukowej, elementów betonowych lub wycinaniu dylatacji w drogach. Należy zawsze używać masek przeciwpyłowych i o ile to możliwe odpowiednich odkurzaczy. Należy stosować sprzęt ochrony osobistej, gdyż zawsze istnieje niebezpieczeństwo oderwania się segmentu od dysku, przede wszystkim  na skutek błędu operatora.    

Tarcze do cięcia na sucho są stale udoskonalane. Mogą ciąć nawet bardzo cicho (poniżej 89 dB) tzw. DETENSO lub SANDWICH i niebywale szybko. Specjalna konstrukcja segmentów diamentowych pozwala na szybkie cięcie nawet mocno zbrojonego betonu  przy obciążeniu przecinarki nawet o 30% mniejszym niż przy użyciu tradycyjnej tarczy laserowej wysokiej jakości!

Firma Marian Kaźmierczyk Narzędzia diamentowe oferuje między innymi tarcze diamentowe   do cięcia na sucho nowej generacji typu WHISPER MX1 ? LASER produkcji firmy GOLZ ? Niemcy, które tną cicho, szybko bez najmniejszych problemów nawet żelbetony a ich żywotność jest bardzo  wysoka.           

 

Cięcie na mokro ? dlaczego trzeba chłodzić tarcze?


Tarcze diamentowe do pracy na mokro stosowane są w przemyśle kamienia budowlanego jak również  budownictwie drogowo-mostowym oraz innych pracach budowlanych. Są to przeważnie tarcze o średnicach od D350mm do D3500mm. Tarcze mogą mieć segmenty lutowane (stopami srebra) indukcyjnie lub gazowo, zgrzewane laserem lub spiekane bezpośrednio na dysku. Tymi tarczami nie można ciąć bez chłodzenia wodą. Cięcie na sucho może doprowadzić do  przegrzania dysku a w konsekwencji utraty naprężenia wstępnego i  zniszczenia tarczy. Ziarno diamentowe jest mało odporne  na temperaturę gdyż w czystym tlenie spala się już w temperaturze 500 st.C i powstaje z niego grafit. Przy cięciu na mokro, segmenty diamentowe są chłodzone a dzięki temu tarcza się nie nagrzewa. Woda zapobiega też powstawaniu pyłu i zapobiega tępieniu są segmentów. Do cięcia kamieni, ceramiki, asfaltów, betonów, żelbetonów, strunobetonów  używa się tarcz do cięcia na mokro.

 

Co lepsze? Cięcie na mokro czy na sucho?

 


Na tak zadane pytanie nie można odpowiedzieć. Cięcie na sucho może się odbywać wszędzie tam  gdzie nie można używać wody albo przecinarki nie są przystosowane do pracy na mokro. Firmy montażowe, brukarskie, kamieniarskie itp. potrzebują ciąć przez krótki czas różne materiały budowlane. To z myślą o nich zostały skonstruowane tarcze diamentowe do pracy na sucho. Zawsze należy dobrać odpowiednią tarczę diamentową do wykonywanej pracy. Teraz  można już jedną tarczą ciąć na budowie wszystkie materiały a mianowicie: beton zbrojony, kamienie, cegły, klinkier, stal, tworzywa sztuczne a nawet drewno! Są to tarcze diamentowe STARDUST prod. firmy GOLZ-Niemcy.

Reasumując, wszędzie tam gdzie na budowach nie wymagana jest duża precyzja cięcia, praca może być przerywania, nie ma odpowiedniej przecinarki do pracy na mokro i nie można używać wody, stosowane są tarcze do pracy na sucho. Najważniejsze jest, żeby praca była przerywana (bez wyłączenia przecinarki) gdyż tarcza diamentowa podczas pracy bez obciążenia ulega schłodzeniu powietrzem. Po minucie można nadal ciąć i w zależności od  rodzaju ciętego materiału znów zrobić krótką przerwę.

Generalne -zawsze jeżeli to jest możliwe należy ciąć na mokro  odpowiednimi przecinarkami do tego przystosowanymi. Dużymi tarczami od D500mm do D3500mm można ciąć wyłącznie na mokro!

Czym się kierować przy wyborze tarczy oraz na czym polega cięcie na sucho oraz mokro? -  Zapraszamy Cię do kontaktu i zakupu najlepszych tarcz: https://mk-diament.pl/oferta/pily-tarczowe-diamentowe/.

Wróć